09367794450 logo@liyanaweb.ir

طراحی لوگو

طراحی لوگو به روایت دیگر اگر امروزه به دنیای پیرامون خود نگاه کنید بسیار خواهید دید دیگر کمتر از نوشتارها بهره برده می شود. کوشش شده در تابلوها، آرم ها و یا حتی لوگوها که در مکان های عمومی همچون فرودگاه ها وجود دارد از نمادها و نشانه ها در رساندن پیام استفاده شود. نیازی نیست حتی سرتان را بچرخانید همین دور و بر حتما یکی از این موارد یاد شده را دیده اید. بسته بندی ها جعبه ها وسایل نقلیه و بسیاری جاهای دیگر وجود دارد. البته فکر نکنید این موضوع زاییده سده بیست و یک است، بلکه بنابر مدارک مستند بشر از آغاز از این نمادها بهره می برده است. از روزگاری که انسان شکار را برگزید تا به وسیله آن زندگی بگذراند که بیش از چهل هزار سال از آن می گذرد کوشید با سنگ نگاری اندیشه ها خود را که بر پایه امیال خود شکل گرفته بود پیام های خود را به آیندگان برساند.

این روش کاری بود که هنوز انسان پیام رسانی را بر پایه صوت و یا حرکت دست ها می چرخاند آن را ثبت کرد تا بهترین سود را از این نمادسازی ببرد. خوب حال باید به بحث مهمی بپردازیم و آن فرم ساخت و اندازه

طراحی لوگو

است. شاید بتوان گفت اندازه استفاده صحیح لوگو مهم ترین قسمت در طراحی ست اوراق اداری می باشد که شامل سربرگ، کارت ویزیت و پاکت می شود..

ظاهر طرح لوگو

در کنار همه ی این عوامل باید به چیزهای دیگری چون رنگ، طرح بندی و جنسیت نیز باید توجه داشت که می تواند در چارچوب ایده ی طراح بگنجد و می تواند نشان دهد که محتوای کار چیست. با به کارگیری رنگ و برش و اندازه می توان نتیجه مطلوبی را به دست آورد و این در حالی است که گستردگی ست اداری و ساختار آن و دست بردن در اندازه های آن چندان رواج ندارد و ایجاد شرایطی که بتواند چنین چیزی را رقم بزند کمتر ممکن است. موضوعی که نباید درباره اندازه ها فراموش کرد این است که هر کدام استانداردهایی دارد که با موضوع سازگار است.به علت تیراژ بالایی که وجود دارد باید تلاش را بر این گذاشت تا میزان کمتری دور ریز کاغذ به وجود آید. از مراحل اصلی اوراق اداری قطع و برش است. در این هنگام باید نیروی لازم را گذاشت چون می تواند به زیباتر شدن کار کمک شایانی بکند و با به اوج رساندن آن راهی مناسب برای جلب نظر بیشتر مخاطب باشد.

با استانداردهایی که وجود دارد دست به قطع و برش می زنند و دلیل آن این است که از پرت کاغذ کاسته شود و بتوان از همه ی فضا موجود کاغذ استفاده بهینه کرد. متفاوت دیده شدن کارت های نمایشگاهی ویزیت و دعوت به دلیل تنوعی که در گرافیک وجود دارد ممکن است منجر به این شود که حقیقت غیر از آن چیزی که هست چه به صورت مجازی و چه به صورت حسی دیده شود که می توان به رنگ نیز در ایجاد چنین شرایطی اشاره کرد. به طور کلی هویت را می توان در ساختار و فرم جستجو کرد که هر دو دارای بیان هستند. اگر میان مردم بروید و با سبک کلامی آنها آشنا شوید می بینید واژه آرم را به جای نشانه به کار می برند و می شناسند. اگر به دنبال ریشه این واژه برویم به یونان می رسیم. از آغاز سده بیست و یکم رشته ای پدیدار شد که نام آن را نشانه شناسی گذاشتند.

رشته ای نوین که مشروعیت رشته های کهنی چون فلسفه را نداشت. خود نشانه به دو بخش تقسیم می شود که یکی دیداری است و دیگری تصویری می باشد. در نشانه های دیداری همه چیز مربوط به آن چیزی است که با چشم دیده اید و با حس درک کرده اید. نشانه های تصویری در پی گونه دیداری می آید و به آن وابسته است به این شکل؛ اگر در ساختاری متنی جای بگیرند تبدیل به نشانه های تصویری می شوند.

طراحی-لوگو

طراحی لوگو

تاریخچه طراحی لوگو
پیرس باور دارد که نشانه همان چیزی است که زیر چتر چند عنوان جای چیز دیگری را در ذهن پر می کند. هر چیزی که در این دنیا وجود دارد دارای یک پیشینه است نماد نیز تاریخچه ای دارد که در درازای تاریخ به عنوان علامت یگان هویت دیداری به شمار آمده است و ابزاری بوده تا بستر ایجاد ارتباط را فراهم کند. همگان بر این باورند که حتی انسان هایی که پیش از تاریخ می زیستند کوشیده اند با ایجاد نقش و خراش دادن سنگ بر دیواره های غارهای التامیرا در اسپانیا و لاسکو در فرانسه به دیگران پیام خطر برسانند یا آگاهی بدهند و یا حتی به عنوان میانجی پیام های دیگران را برسانند.

ابزار و لوازمی که باستان شناسان از یونان باستان کشف کرده اند دارای نقش ها و نمادهایی بوده است که شکل و حروف را در خود گنجانده بودند که این توانایی را داشته که واکنش های حسی را در انسان ها برانگیزد. معنی علامت ها. دینی نقش بسته است که با احتمال فراوان معرف آنها آفریننده آنها بوده است. حتی این موضوع در نقش های مصریان نیز به روشنی دیده می شود که نقش نشان از کسی دارد که دست به آفرینش آن ها زده اند.

در سده های میانی اروپا نیز بازرگانان و صنعتگران بودند که با آگاهی از جایگاه این موضوع نشان هایی را بر روی کالاها و محصولات خود نقش می کردند که هدفش معرفی انها و تمایزشان از دیگران بود.حتی در سده های بعدی نیز که با رشد جامعه های اروپایی همراه بود چاپگرانی وجود داشتند که به مهارت و استادی خود افتخار می کردند و بر چاپی که داشتند یک امضا یا یا نشانه از خود برجا می گذاشتند. با گذشت زمان این مورد به آمریکا نیز رسید و در سده بیستم گاوچرانان امریکایی برای اینکه مالکیت دام های خود را از دیگران تایید کنند روی هر کدام از انها نقشی ایجاد می کردند.

روشی که استفاده از تصویر است و پیشینه آن به مصریان باستان باز می گردد. نشانه ای موفق است که با شتاب زیاد تاثیرگذاری خود را نشان دهد و باعث شود چشمان مخاطب به سوی شما برگردد. نشانه ای مناسب است که ذهن را بیهوده درگیر نکند و بی آنکه خود را در پیچ و خم کلام اسیر کند و در چشم به هم زدنی قابل تشخیص باشد و انسجام آن به اندازه ای باشد که بتوان آن را از دیگران جدا کرد. هنگامی که صحبت از نشانه خوب به میان می آید نمی توان به این فکر نکرد که باید این ویژگی را داشته باشد که بتواند در مدت طولانی اعتبار خود را حفظ نماید و همیشه قابل استفاده باشد.

سادگی در طراحی لوگو
برای طراحی می توان از نشانه های زیادی سود برد اما مهم ترین ویژگی نماد یا نشانه خوب دارد سادگی قابل لمس آن است. اصطلاحی نامدار و شناخته شده در میان طراحان وجود دارد که بسیار مورد استفاده آن ها قرار می گیرد و مدرسین از آن یاد می کنند (کمترین بیشترین است) این اصل کارآمد مربوط به آموزه هایی است که در مدرسه باهاوس یاد داده شده است و در هنگام طراحی باید آن را به خاطر سپرد. پس از این باید دانست هر آرم ویژگیهای بسیاری دارد که بی برو برگرد باید به صورت دقیق و با ریزه کاری همه ی آن ها در چارچوب یک تصویر ارائه می شود. شاید به همین دلیل است که بسیاری بر این باورند که موضوع جز دشوارترین موضوعاتی است که در طراحی گرافیک وجود دارد. با توجه به اینکه در چند سال اخیر تلاش شد تا به جای واژه ی بیگانه آرم از واژه نشانه بهره برده شود اما همان گونه که بیان شده بود واژه نشانه بسیار گسترده تر آن است که در یک بحث گرافیکی بگنجد.

پس اگر به دنبال بهترین واژه در این زمینه هستید همان آرم را استفاده کنید. طراحی آرم شرکت را می توان یکی از شاخه های طراحی گرافیک دانست و آن معرف هویتی است که شغل یا برند شما دنبال می کند. برخی از کارت های ویزیت وجود دارند که که آرم گل سرسبد آنهاست و تلاش می شود تاکید اصلی روی عناصر باشد. مکان مناسب برای آرم جایی است که باعث به هم خوردن ترکیب کل کار نشود و در پیرامون نوشتار باعث شود که فضایی به وجود آید که هم چشم نواز باشد و هم ترکیب بندی خوبی داشته باشد و نام اصلی که معرف محصول یا موضوع است نقش بسته باشد.

یکی از موارد مهمی که در کارت ویزیت در کنار طراحی مناسب باید در نظر گرفته شود موضوع گزینش نوع حروف و شیوه قرار گرفتن آن ها در کنار هم است. در واقع عناصری در کنار هم جمع می شوند که در طراحی یک نوشته را کامل می کند. برای تعریف یک آدم خوب می توان گفت کسی است که در کنار تعادل افزون بر جنبه های زیباشناختی باید مفهوم و معنی موضوع را برساند و هنگامی که کوچک می شود و بر یک کارت ویزیت نقش می بندد باید از زیبایی و گویایی آن کاسته شود.

طراحی-لوگو

نمونه طراحی لوگو

لوگو تایپ
یکی از بزرگترین فعالان این عرصه دونالد اندرسون است که در کتابی زیر عنوان عناصر طرح بیان می کند که اساسی ترین عاملی که می تواند به ساده تر شدن جزئیات یک طرح بغرنج کمک کند تکنیک است که می کوشد تا آن را به شکل آرم هنری قابل درک تبدیل کند به همین جهت باید قابلیت های زیادی داشته باشد. در واقع باید گفت یک آرم را می توان در حکم امضا و مهر شخصی فرد یا افراد مورد نظر دانست. بحث بعدی که به آن وارد می شویم موضوع طراحی لوگو تایپ است که گهگاه می توان آن را مهم ترین ابزار در هویت بخشی و شکل دادن آن به یک یونیوفرم کلی که بیشتر مورد استفاده طراحان است.

شاید بپرسید لوگو تایپ چیست. نشانه نوشته نامی ویژه ای است که برای یک شرکت یک کالا و یا گاهی حتی یک نوشته به کار می رود که ممکن است بدون معنی باشد و به همین جهت طراحی چشم گیری ندارد تا به ذهن ها بنشیند. هنگامی که به اوراق اداری نگاهی می اندازیم نخستین چیزی که با آن رو به رو می شویم و نظر همه را جلب می کند لوگو است و نام شرکت و شخص حقیقی که می توان ان را در بیشتر موارد مهم ترین پیامی دانست که اوراق به همراه خود دارند.

اصل مهمی که در طراحی لوگو وجود دارد این است که باید خوان باشد و تفاوت بسیاری با لوگوهای هم موضوع خود داشته باشد. لوگویی را می توان کارآمد دانست که تاثیر خود را بگذارد و به گونه ای باشد که جایگاه همیشگی در ذهن بیننده آن به دست بیاورد و به قولی به یاد ماندنی باشد. همیشه سرمایه ها مادی نیستند و سرمایه های معنوی نیز جز ارزش ها به شمار آورد که نمونه بارز آن لوگو است. با وجود رشد یک شرکت لوگوی آن ثابت می ماند. اگر بواهیم برای یک شرکت تولیدی یا خدماتی لوگو طراحی کنیم باید بدانیم که کار کمی متفاوت خواهد بود. در بیشتر موارد لوگوهایی که مصرف آن یک موسسه کوچک با زمنه فعالیت های بسیار اندک و محدود است به دشواری خوانده می شود و سادگی که باید همراه داشته باشد را ندارد.

طراحی-لوگو

اصول طراحی لوگو
هنگامی که صحبت از اصول طراحی لوگو می شود نباید سادگی و خوانایی را فراموش کرد.به زبان ساده تر لوگو وسیله ای برای نتقال این مفهوم است که شرکت شما چه مشخصاتی دارد. لوگو تایپ همان نام شرکت است. بخشی از هویت یک شرکت زمانی است که لوگو تایپ در سربرگ قرار می گیرد. لوگو ابزاری با ارزش است که به شنخت سریع تر یک شرکت شتاب می بخشد.

لوگویی ایده ال است که بتواند پیام خود را بیان کند و این توانایی را داشته باشد که احساس مخاطب را نسبت به شرکت مورد نظر برانگیزد و آشکار سازد. البته ممکن است لوگوی یاد شده همه ی فعالیت های مورد نظر را بیان نکند. به هروی لوگویی مناسب که اول از همه بگوید شرکتی که این نماد متعلق به آن است چه فعالیت هایی دارد و ویژگی شناخته شده بودن را از خود جدا نکند. در ضمن نباید حتی رگه های از رقیبان و لوگوهای با موضوع همسان را در خود داشته باشد. هنگامی که لوگو تایپ یک شرکت دچار دگرگونی های گسترده می شود شاید مردم به این باور برسند که مدیریت شرکت تغییر کرده یا کارکرد شرکت به شکل دیگری درآمده است. این نکته بسیار مهم است که اگر می خواهید لوگوی خود را دستخوش تغییرات کنید هرگز آن را از بیخ و بن عوض نکنید و تلاش کنید با تکیه به هر آنچه که از پیش دارید طرحی نو در بیندازید. نمی توان نقش کلیدی لوگو را در انتقال مفهوم کتمان کرد و آن را کم اهمیت جلوه داد.

وادی بعدی که باید به آن وارد شویم این است که باید نغبی به نوشتر و طراحی حروف زد زیرا از رکن های اصلی طراحی لوگو به شمار می آیند. از مهم ترین عوامل دیداری که در طراحی اوراق و پیش از همه به چشم می آید عنوان اصلی و نوشته ها هستند. می توان بی گمان آن ها را راهنمایی دانست که چشمان ما را به سوی موضوع مورد نظر می برد. یادتان باشد که خوانا بودن نوشته رو فراموش نکنید و آن را به گونه ای قرار دهید که هیچ مزاحمتی برایدیگر عنصرهای موجود به وجود نیاورد.

اگر در حال طراحی کارت سربرگ و یا پاکت هستید مهم ترین نکته ای که باید در ذهن داشته باشید این است که نوشته ها هرگز نباید با یکدیگر تداخل داشته باشند. اندازه کارت ویزیت به خودی خود باعث محدودیت است و همین موضوع سبب می شود فضای محدودی برای انتقال اطلاعات وجود داشته باشد. پس چاره ای نیست جز اینکه از نوشته خود بیشترین بهره را ببریم و بتوانیم همه ی مفهوم را انتقال دهیم.

خدمات طراحی لوگو
نباید خود را گرفتار مشکلی به نام چینش نامناسب نوشته ها که گهگاه در حجم زیاد ارائه می شود که نتیجه ای جز نازیبایی نخواهد داشت و پیامد آن سبب می شود مشتری سردرگم شود و متوجه خدماتی که شرکت ارائه می کند نشود و در نتیجه برای چشم ها آزار دهنده خواهد بود. در مجموع می توان عوامل شکست در ست اوراق اداری را نوشته نا همگون و نازیبا و همچنین قرارگیری نادرست آن ها کنار هم دانست.

در یک سربرگ عناصری نوشتاری وجود دارد که از جمله ی آن ها نام شرکت مورد نظر و مدیر آن و همچنین نشانی پستی شماره تلفن فکس و ایمیل و در کنار آن شماره و تاریخ پیوست می باشد.این استانداردی است که اگر می خواهیم اصول را رعایت کنیم باید رعایت شود. روی پاکت نیز مواردی چون نششانی پستی تلفن و آرم شرکت فکس وبسایت و ایمیل اشاره کرد. باید گفت عاملی که باعث جذب دید مخاطب می شود همان نوشتار است. در نتیجه پوینت بیشتر حروف بزرگتری خواهید داشت. فضایی که میان پوینت که واحد اندازه گیزی حروف است پوینت (طراحی حروف نامیده می شود) برای داشتن فضای گسترده تر باید عدد لیدینگ را افزایش دهید. لیدینگ همان فضای میان خطوط است. فضای نوشتاری گهگاه با حروفی با وزن های گوناگون در صفحه قرار می گیرند. ضخامت یا سنگینی حروف تعیین کننده وزن است. یادآوری این نکته ضروری است که همیشه شکل و حروف نقش اساسی در زیبایی کار بازی می کنند.

هر فونت و نوشته ای مناسب هر موضوعی نیست و باید با ان ها و اینکه کدام به ددر کار شما می خورد آشنا باشید. خوشبختانه با پیشرفت فن آوری و رایانه ها امکانتات نوینی در اختیار گرفته که می توان با دست باز به سوی به کارگیری شکل و نوع حروف و همچنین قلم های موجود حرکت کرد. در مورد فضای نوشتاری مطالبی وجود دارد که باید بدانید و آن ها را به کار ببندید و نخست اینکه نوشته ها و مطالبی که وجود دارد باید اندازه ای داشته باشد که قابل خواندن باشد.

نکات نوشتاری در طراحی لوگو
طوری بنویسید که خواندن ترکیب حروف کوچک و بزرگ آسانی بیشتری از تنها خواندن حروف بزرگ داشته باشید. خطوط را طولانی نکنید چون نتیجه ای جز خستگی به همراه نخواهد داشت.سر دو راهی قرار نگیرید و حروف را یا راست چین کنید و یا چپ چین و هرگز آن ها را وسط چین نکنید. هرگز زمینه ی سیاه را برای نوشتن گزینش نکنید چون گزینه مناسبی نخواهد همچنین یادتان باشد که نوشته های رنگی به هیچ وجه مناسب نخواهند بود.هیچ گاه عنوان را توپر یا بزرگ را روی پس زمینه های تیره و روشن تایپ نکنید به ویژه اگر به صورت رنگی باشد. از حروف توپر یا ایتالیک و یا فشرده برای عنوان های مهم استفاده کنید چون اگر طولانی شوند تنها خستگی چشم را در پی خواهند داشت. فضای نوشتاری را خلوت کنید و با شلوغ کردن آن فرصت دیده شدن آن را کاهش ندهید…

error: شما مجاز به کپی نیستید دوست من
UA-101966956-1