09367794450 logo@liyanaweb.ir

کتاب قصه‌ی عشق ایاز

«کتاب قصه‌ی عشق ایاز، نگاهی به تصویرگری در آثار خوشنویسی استاد امیرخانی است. محمدعلی میرمومنی در این کتاب به نقد و تحلیل این آثار پرداخته است. انتخاب اسم کتاب از نظر من خیلی جالب بود. همین اسم زیبا باعث شد ایده لی‌اوت کتاب از همان ابتدا در ذهنم جرقه بزند. نگاه تصویرگرایانه به خوشنویسی و ربطش به داستان های قدیمی دوره غزنویان دلیلی بر این شد که لی اوت کتاب را به شیوه کتاب‌های قدیمی کار کنم. هر صفحه از کتاب دارای شکل و شمایلی خاص است و حاشیه نویسی دارد.

نسخه‌های زیادی از قرآن‌های قدیمی در آرشیوم داشتم که به زیبایی تذهیب و حاشیه نویسی شده بود. با الهام گرفتن از آنها سعی کردم که صفحه بندی کتاب، به شکل کتاب‌های معمولی و دارای استایلی ثابت نباشد بلکه به شکل روایی آن را طراحی کردم. از آنجایی که در متن کتاب به تصویرگری از حیث حسی بودن اثر پرداخته شده بود، سعی کردم خیلی حسی و با تکیه بر مطالب هر صفحه از کتاب جلو بروم، نه به شکلی مهندسی و ریاضی‌وار.

فلسفه نام گذاری کتاب هم این بود که سلطان محمود غزنوی شیفته زیبایی و کمال ایاز، غلام ترک زاده خود شده بود و نویسنده هم از طرفی شیفته همین کمال در خط استاد خود شده است. »

مینا معصومی؛ طراح گرافیک و متولد ۱۳۶۴ تهران و عضو رسمی انجمن صنفی طراحان گرافیک است.

error: شما مجاز به کپی نیستید دوست من
UA-101966956-1