09367794450 logo@liyanaweb.ir

ابراهیم حقیقی با جدیدترین آثار عکس و سریگرافی 

به بهانه جدیدترین آثار عکس و سریگرافی ابراهیم حقیقی در گالری گلستان

سایت تندیس به قلم مریم روشن فکر

آن نسل هنرمندان ایران در عرصه‌های مختلف که اینک پس از بیش از نیم قرن تجربه هنوز با قدرت و جدیت به تولید و نمایش آثارش مشغولند را باید نسلی دانست که از دل ایده‌آل‌گرایی سال‌های اواخر دهه بیست ایران متولد شدند، نسلی که همه چیز را جدی گرفتند و بسیار کوشیدند و تا هستند انرژی پرشورشان فضای هنر و فرهنگ را سیراب می‌کند باید قدرشان را دانست.

ebrahim haghighi 4

ابراهیم حقیقی از زمره اساتیدی است که نامش بیشتر در حوزه طراحی گرافیک شنیده شده، هرچند او عکاس، فیلم‌ساز، تصویرگر و معمار نیز هست. او از سال‌های اواخر دهه ۴۰ به طراحی کتاب، مجله، لوگو به همراه طراحی صحنه برای فیلم‌ها و سریال‌های مختلف، ساخت تیتراژ، ساخت فیلم کوتاه و …مشغول بوده‌است، علاوه بر اینکه او جزء هیئت موسسین انجمن صنفی طراحان گرافیک است و مدرس دانشگاه که تا کنون خیل عظیمی هنرمند و طراح تربیت کرده‌است.

در چندسال اخیر شاهد برگزاری نمایشگاه‌های عکس او بوده‌ایم، و دو تا نمایشگاه در این مجموعه از همه شاخص‌ترند، اولی نمایشگاهی که در آن حقیقی تصاویر تخت و گرافیکی را در کنار شاهکارهای معماری اسلامی به چالشی عکاسانه دعوت نمود و در آن در مرز میان گرافیک و عکاسی راه پیمود. و دیگری مجموعه اخیر در گالری گلستان که مشتمل بر ۳۰ قطعه اثر در دو تکنیک عکس و سریگرافی یا همان چاپ سیلک هستند.ebrahim haghighi 5

این نمایشگاه با عنوان « خانه ابری» به شعری از نیما یوشیج اشاره میکند. و تمام آثار که شامل ۲۳ عکس و ۱۷ اثر چاپ سیلک اسکرین یا سریگرافی است نیز با حال و هوای اشعار نیما کار شده‌اند. فضای سبز و مه‌آلود جنگل‌های شمال، سبزی و در هم تنیدگی خیال‌گونه آثار حقیقی را به اشعار نیما یوشیج پیوند می‌زند.

روی تصاویر نیز بخش‌هایی از اشعار نیما و یا نوشته‌هایی شعرگونه، دیده می‌شوند که در نوشتار آن از فونت دست نویسی ابداعی خود او بهره گرفته شده. نوشتارهایی با منحنی‌های بسیار و رها که بر گوشه‌ای از تصاویر قرار گرفته‌اند و بر رابطه این فضای ابری ساده با شعر تاکید می‌ورزند.ebrahim haghighi silkscreen 1

حقیقی همه آثار از جمله عکس و سریرافی را با لحنی نقاشانه ارائه می‌دهد به نحوی که تصاویر منظره به نقاشی آبرنگ نزدیک شوند استفاده از حواشی با رد قلم‌مو و چاپ روی مقوا به عکس‌ها ظاهری مات شده و دستی می‌دهد، به نحوی که گویی با یک تکنیک چاپ دستی مانند گام بیکرومات رنگی کار شده باشند، که البته چنین نیست، اما توجه به این زیبایی‌شناسی کلاسیک و نقاشانه هم به آثار جنبه‌ای رومانتیک و شاعرانه و هم جنبه نوستالژیک داده‌است.ebrahim haghighi 1

رد حرکت قلم‌مویی که با حرکت رنگ‌ها در خاکستری و موی یال اسب در سبز چرک همخوانی دارد.

حقیقی در این مجموعه به طور اخص نوعی دلتنگی طبیعت و جهان رازآلود بدوی را از خود بروز می‌دهد، از این رو نیز هست که در هیچ یک از تصاویرانسان دیده نمی‌شود بلکه انسان مانند روحی سرکش در کالبد اسب‌هایی وحشی و رها نمودار شده‌ که در تصویر در حال دویدن هستند.

وجه تمایز آثار سریگرافی با عکس‌ها  نیز در برهم نمایی رنگ‌ها و غلظت و فام آن است، زیرا با شدت بخشیدن به رنگ‌ها، در آثار چاپ، از فضای خاکستری باقی آثارفاصله گرفته و به تصاویر انتزاعی نزدیک شده‌است.ebrahim haghighi 3

ابراهیم حقیقی در پس ۳۰ سال تجربه با عکاسی و خط‌نگاره، این بار این دو عنصر را با یکدیگر ترکیب نموده‌است. به عبارتی نیز می‌توان گفت که این پروژه در امتداد پروژه‌های دیگر او در کار با شاعران ادب پارسی است، پیش از این او مجموعه اشعار حافظ را بر بوم نهاده بود و اینک آثار نیما یوشیج که البته در کنار نوشتار، عکس نیز به آن اضافه شده‌است.

حقیقی در عکس‌ها به دنبال القای حس مستقل عکاسانه نیست بلکه بیشتر درهم آمیختن هارمونیک و هماهنگ احساسات شاعرانه نوشتاری و تصویری را به تماشا می‌گذارد. او در این کارنما بیشتر از آن که دغدغه را از تصویر بگیرد، از شعر می‌آورد و همین امر نیز به آثار او لحنی آرام و درون‌گرایانه داده‌اند و تصاویرش را معطوف به برانگیختن قدرتمند حواس مخاطب می‌گرداند که در عین انتظار برای باران در هوای غمگین و مه‌آلود طبیعت فرو می‌رود. به نحوی که گویی شاعر آن را احساس کرده‌است و یا توسط مخاطب از دل این مناظر زنده شده و دورباره سروده می‌شوند، که استفاده به جا از متریال و تکنیک قدیمی‌نما و نقاشی گونه به تقویت این حس کمک شایانی نموده است. آثار او در این نمایشگاه، یادآور حس ژرف و رنگ سبز تیره جنگل‌های شمال هستند، گویی این جنگل‌ها همان ژرفای درون هنرمندند که جزئی از آن را برای چشمان ما تصویر کرده‌است.

ebrahim haghighi silkscreen 5

error: شما مجاز به کپی نیستید دوست من
UA-101966956-1