09367794450 logo@liyanaweb.ir

بُعد چهارم علی فرامرزی آویخته از سقف 

بعد چهارم علی فرامرزی
فرهنگسرای نیاوران

تابلوها و بُعد چهارم و رونمائی ازکتاب: دست نوشته‌های علی فرامرزی در رسانه‌های مکتوب
گشایش: ۸دی ماه ۱۳۹۶ از ساعت۱۷ الی ۲۱

خاتمه: ۱۸ دی ماه

ali faramarzi 12

آویخته از سقف:

می‌پیچند درهم می‌روند و دوباره ازهم می‌گسلند، ازگوشه‌ای سر برمی‌آورند و با طی کردن تمام سطح طولانی اثر از گوشه‌ای دیگر به بیرون می‌گریزند. سطحی تیز و برنده، تمام عرض تابلو را ‌می‌شکافد و به گوشه‌ای دیگر می‌رسد و کادر را طی می‌کند. این پیچ و تاب‌ها و بریدن‌ها همه روایت علی فرامرزی است از هجوم کویر به هر طرف زندگی انسان‌ها در این زیست بوم و در این دوره کاریش.

ali faramarzi 2

اوسال‌هاست که با روایتی شخصی وعشقی پایان ناپذیر به انسان و طبیعت، روایت خود را از این پدیده‌های هستی‌شناسانه از عالم تجرید ذهنی به صحنه عینیت هدایت می‌کند. بر مرزها ایستاده است و راوی نبرد انسان است در بین دو دنیای عین و ذهن. گاه مسطح و دوبعدی می‌گردد جهان این زائر سرزمین فرم و معنا و زمانی به حجم حمله می‌برد و تا آنجا به پیش می‌رود که بوم را به کناری می‌نهد و حجم را چون صحنه نبرد خود با سپهر رنگ، فرم و معنا برمی‌گزیند و تا آنجا در این پدیده زیربنائی جهان هستی ساز فرو می‌رود که به ناگهان فریاد می‌کند هندسه فرهنگ، هندسه ریاضی نیست و هنر، بُعدی حتمی به هستی افزوده است همان گونه که تاکنون در حوزه فلسفه و گستره فیزیک حجم سه بُعدی نبوده‌است و از دل این تجربه برگرفته از واقعیت عینی به جهان فلسفه محض می‌رسد. حکمت را در زندگی روزمره می‌جوید و حقیقت را در واقعیت. به هیچ مرزی و محدوده‌ای تن در نمیدهد، مصداق آن گفته حافظ است که: غرقه گشتند و نه گشتند به آب آلوده.ali faramarzi 8

گفتن توصیف‌هائی چون هنرمند صاحب سبک هم او را وانمی‌دارد که در سایه چنین توصیف‌هایی به لَمَد و محدودیت را بپذیرد. همین هفته گذشته کتاب نقدهایش بر هنرهای تجسمی ایران از چاپ‌خانه بیرون جهید و بخشی از یادداشت‌های سال‌های اخیرش را نمایان ساخت.

احاطه و شناختش از ابعاد تجسمی ایران از او کارشناسی ساخته است که هر نشریه‌ای نوشته‌هایش را می‌طلبد و هر مسئولی به آن سرمی‌زند. همان زمانی هم  که به دعوت دانشجویان هم‌وطنش به دانشگاه استنفورد دعوت شد برای سخن گفتن، نه از خود گفت و نه به دنبال جای پائی برای خود گشت. از تجسمی ایران سخن راند و پیش‌گوئیش از خیزش نقاشی ایران و در ورک‌شاپ خود گوشه‌هائی از درک و تجربه هنرمندان سرزمینش را به قضاوت گذارد. مجموعه آثاراخیرش که از جمعه ۸ دی‌ماه در فرهنگسرای نیاوران به نمایش درمی‌آیند باهمه حجمی بودنشان پایه را برنمی‌تابند و واژگونه و معلق از سقف درمی‌آویزند و ناظرخود را وامی‌دارند که (فضازمان) را به عنوانِ اصلی جداناپذیرازحجم و هستی تجربه نماید و بعدچهارم را به ناخودآگاه خویش هدایت کند. همه سال‌های محدودیت را طاقت آورد و هم چون عده‌ای  دیگر از اهالی این حوزه پا پس نکشید، نقاشی کرد، آموزش داد، گالری برقرارکرد، نقد کرد و نوشت.

ali faramarzi 10

error: شما مجاز به کپی نیستید دوست من
UA-101966956-1